hu | en
Facebook Facebook

Hírlevél

Utaztatható előadások

utaztatható előadások

Vidéki táborok

vidéki táborok

Műsorfüzet

Kiadványaink

Panoráma

360 fokos panorámaképek

Társintézmények

Helytörténeti kör

Kiemelt támogatóink

Együttműködő partnerek

Médiapartnerek

Zene > Komolyzene > Barokk tavasz - koncertsorozat / 3. - Szerelmi leckék
Barokk tavasz - koncertsorozat / 3. - Szerelmi leckék
2022. május 29. 19:00

"Amour, cruel amour!"

francia barokk zene

A XVII. század emberének szerelmi bánatai és örömei Lambert, Couprin, Lully, Monteclair, Le Camus francia udvari énekeiben és kantátáiban.

Közreműködik:

Károlyi Katalin - mezzoszoprán
Csizmadia Angelika - csembaló
Bali János - barokk furulya
Kónya István - lant

fotó© Flor Garduño

 

"AMOUR, CRUEL AMOUR!"

A XVII. század emberének szerelmi bánatai és örömei Lambert, Couprin, Lully, Monteclair, Le Camus francia udvari énekeiben és kantátáiban.

 

Szerelem, kegyetlen szerelem! – Bizonyára a barokk kor legtöbb világi remekműve a szerelemféltés témájának művészi kifejezéseként született. A szerelem és a halál (amor – mors) színe előtt mindenki egyenlő. Nincs olyan halandó, akit Amor nyila így vagy úgy el nem talál, s hogy ez az élmény a 16-18. század embere által művészileg miként nyilvánult meg, csupán társadalmi rangjától függött. Aki megengedhette magának, fájdalmát a kor legelismertebb piktoraival vitette vászonra, legékesebben szóló költőivel öntette szavakba és leghíresebb zeneszerzőivel dallamokba. A kis szobák homályában halkan dúdolt, elpendített dallam vagy a csillogó nagy termekben tartott összejövetelek alkalmával felhangzó ének mind ugyanarról – a szerelmi örömről és bánatról – zengedezett. A francia air de cour műfaja, a kantáták, majd később a tragédie lyrique – a nagy francia barokk opera – majdnem mind ezt a témát hordozzák.

 

Károlyi Katalin ezt a végtelen finom és sokrétű zenét, ami a francia barokk vokális zeneirodalma, Párizsban, a Studio-Versailles Opéra-ban tanulta René Jakobsnál és Rachel Yakarnál, majd William Christie „Les Arts Florissants” együttesének szólistájaként és Philippe Herreweghe „La Chapelle Royale”-jának tagjaként a világ számtalan koncerttermében és operaházában megszólaltatta már, valamint lemezre vette.

Csizmadia Angelika, a Liszt Ferenc Zeneművészészeti Egyetemen végzett csembalóművész, szólista és kamarazenész karrierje mellett elkötelezetten tanítja e csodás hangszer megszólaltatásának fortélyait a szentendrei zeneiskola általa alapított csembaló szakán. Fellépésein túl a Hungaroton Records számára készített felvételein is hallgathatjuk őt.

Kónya István a Hágai Királyi Konzervatóriumban sajátította el a reneszánsz- és barokklant, az arciliuto és chitarron játék rejtelmeit Toyohiko Satoh-nál. Azóta európai és amerikai szóló-és kamaraestjein, lemezfelvételein népszerűsíti e jeles hangszert, rendszeresen tart nyári kurzusokat. Ezidáig három könyve jelent meg a lantról.

Bali János Liszt-díjas furulyaművész, A Széchenyi Irodalmi és Művészészeti Akadémia címzetes tagja, a francia kultúra, nyelv és zene páratlan mélységű ismerője, legyen szó akár az ófrancia chansonokról, vagy a nagybarokk operákról, vagy akár a barokk furulyairodalomról.

 

E négy művész országot-világot bejárva Budapesten találkozott. A közös koncert ötlete abból a vágyból született, hogy a magyar közönség is közelebb kerülhessen ezekhez a francia remekművekhez, és a zene felemelő ajándékaként ma már örülni tudjunk annak is, amiről valaha azt hittük, hogy az elvesztett szerelmen érzett fajdalmunkba talán még belehalunk.

Információ
Jegyár I.: 2000 Ft
Jegyeket személyesen a művelődési központban, elektronikusan a www.jegy.hu oldalon vásárolhatnak.

További időpontok


Galéria