
Két előadás egy estén
Pitypang - szerelmes versek táncba fűzve
Por - kérdésfelvetések a harmónia iránti vágyunkról
Pitypang
Pitypang metaforikus, lírai nyelven beszél a szerelemről, magyar költők verseinek és a színészek saját gondolatainak felhasználásával
Hol sárga, hol fehér. Hol lányka, hol legény. Hol vidám, hol szomorú. Hol egyke, hol koszorú. Ők a mi pitypangjaink. Virágnyelven szólnak hozzánk és egymáshoz, rólunk és nekünk. A „pitypangolás” egy általunk közösen alkotott virágnyelv, amellyel váratlan és sokrétű módon közelítünk a szerelem témájához. Magyar költők és a színészek saját versei segítik a pitypangok találkozásait és vágyaik szavakba öntését. Játékos és pimasz bonyodalmakba keverednek, bájos koszorúvá alakulnak, és repülnek a széllel tova.
Por
Végül is, melyik porról beszélünk? Arról, ami zavar, ha a szemünkbe fújja a szél? Vagy arról, ami a kaleidoszkópban varázslatos formákat ölt? Talán mindkettőről egyszerre.
A Pitypang előadás finom, pasztell és idilli világával száll vitába az este második részében a Por. Vörös István drámája éles kritikát fogalmaz meg a harmónia iránti olthatatlan vágyunkról, önmagunkról és a színházról magáról is. „A Por című előadásunk kérdésfeltevések sorozata. Arra keressük a választ, hogy mit nevezünk szépnek, és mi ad értelmet az alkotásnak vagy a mindennapjainknak. Ebben rengeteg az irónia és az önirónia, ami önismeretet feltételez, erős intellektuális munkát vár el a Baltazár színészeitől, akik ezt a munkát hibátlanul el is végzik” – mondja Réti-Harmath Olívia és Farkas Dorka a rendezői koncepcióról.
Az előadás abszurd világa a színészek egyediségéből indul ki, arra tesz kísérletet, hogy megmutassa azt a sokrétűséget és változatosságot, amelyre csak a Baltazár színészei képesek. „Rengeteg a drámaszövegben az önreflexív humor, és ezt erősítjük az előadásban is. Bizonyos pontokon a könnyed humor és a mélység összetalálkozik, ám arra törekszünk, hogy mindez a színészek személyiségéből, megélt tapasztalataiból következzen. Éppen ezért a Por világa az ő improvizációikból építkezik, azokat fejleszti tovább, teszi koherensebbé” – mondják a rendezők a munkafolyamatról.
Alkotók – koreográfus-rendező: Farkas Dorka // rendező-koreográfus: Réti-Harmath Olívia // fény: Mudráninecz János // látvány: a másik Kiss Gabriella // smink, haj: Nagy Réka // Előadják – Erdős Balázs, Fehér Dániel, Horváth Szilvia, Keresztes Anna, Kocsi Zsófia, Kovács Panka, Kovács Veronika, Medetz Attila, Pátkai Andrea, Rafael Erzsébet, Szilvásy Márton, Vörös Ferenc
Az előadás az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával kerül bemutatásra.